Bezpieczna+

Głównym celem programu „Bezpieczna+” jest poprawa bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią.
Program jest adresowany do uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkół.
Celem programu jest także podniesienie jakości procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych poprzez przegląd stanu bezpieczeństwa szkół, opracowanie i wdrożenie rekomendowanych rozwiązań oraz upowszechnianie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Działania będą prowadzone we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami zajmującymi się sprawami bezpieczeństwa.

Tytuł projektu realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 im. J. Nojiego w Drezdenku: "Wiem jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych"
Termin realizacji: 4.09.2017 – 15.12.2017

Zaplanowane w ramach projektu działania w zależności od specyfiki podejmowanych czynności przybiorą zróżnicowaną formę realizacji. Będą to spotkania z osobami reprezentującymi służby mundurowe, ratownictwo medyczne, warsztaty umiejętności np. nauka udzielania pierwszej pomocy, konkursy plastyczne, turnieje wiedzy, obserwacja wydarzeń, rozmowa, wywiady, sporządzanie sprawozdań, organizacja ekspozycji prac, wypełnianie kwestionariuszy ankiet i inne wykorzystujące aktywność uczniów.

Podjęte zadania mają na celu:
  • zwiększyć współpracę szkoły ze środowiskiem  lokalnym w gminie,
  • kształtować aktywną postawę społeczną uczniów,
  • wzmocnić więzi społeczności uczniowskiej,
  • uświadomić uczniom zagrożenia na drodze,
  • uświadomić o niebezpieczeństwach, które mogą pojawić się w czasie zabawy w domu i w szkole,
  • uświadomić jakie sytuacje mogą zagrozić zdrowiu i życiu,
  • poznanie zasad ruchu drogowego,
  • rozwijać umiejętności psychospołeczne.

Nazwa działania: Bezpieczni na drodze
(Adresaci: uczniowie klas I i IV)
Zorganizowanie spotkania dla uczniów w grupach wiekowych z przedstawicielami Policji w Drezdenku. Uczniowie zdobędą wiedzę na temat zasad poruszania się po ulicy i przechodzenia przez nią. Do realizacji zadania zostaną wykorzystane plansze, gry dydaktyczne. Każdy uczeń otrzyma opaski odblaskowe.
Uczeń:
  • zapozna się z zasadami ruchu drogowego,
  • pozna podstawowe znaki drogowe,
  • będzie czuł się odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych,
  • zrozumie konieczność stosowania elementów odblaskowych,
  • będzie znał skutki zabaw w miejscach niedozwolonych.

Nazwa działania: Chcę zostać strażakiem
(Adresaci: uczniowie klas I i IV)
Zorganizowanie spotkania z pracownikami Ochotniczej Straży Pożarnej w Drezdenku.
Uczniowie dowiedzą się jak strażacy pomagają w sytuacjach niebezpiecznych, zagrażających życiu i zdrowiu ludzi. Poznają jak reagować w sytuacjach zagrożenia pożarem, zalania wodą. Jak wezwać pomoc: pogotowie ratunkowe, straż pożarną, policję.
Uczeń:
  • pozna zasady postepowania w obliczu niebezpieczeństwa pożaru, powodzi, anomalii pogodowych (burza, wichura),
  • zrozumie i będzie potrafił unikać niebezpieczeństw związanych z używaniem sprzętu gospodarstwa domowego,
  • pozna numery alarmowe,
  • nauczy się wzywać służby ratownicze,
  • dowie się jak prawidłowo przeprowadzać rozmowę z dyspozytorem,
  • pozna ludzi związanych zawodowo z niesieniem pomocy ludziom w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Nazwa działania: Chcę zostać policjantem
Uczeń:
  • pozna zakłady pracy strażaków i policjantów,
  • pozna instytucje ze środowiska lokalnego dbające o bezpieczeństwo mieszkańców,
  • pozna specyfikę pracy służb mundurowych,
  • wykształci szacunek dla pracy ratowników.

Nazwa działania: Chcę zostać ratownikiem
(Adresaci: uczniowie klas VII)
Przeprowadzenie przez szkolną pielęgniarkę nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zorganizowanie spotkania z ratownikiem medycznym.
Uczeń:
  • pozna wyposażenie apteczki pierwszej pomocy,
  • zdobędzie wiedzę i umiejętności o zasadach udzielania pierwszej pomocy,
  • dowie się jak reagować będąc świadkiem wypadku, nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku którego zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie,
  • pozna podstawowe zasady resuscytacji,
  • pozna charakter pracy ratownika medycznego i predyspozycje charakteryzujące ludzi w tym zawodzie.
Spotkanie odbędzie się w szkole i połączone będzie z możliwością obejrzenia karetki pogotowia.

Nazwa działania:  „Pali się auto!”- pokaz akcji ratunkowej straży pożarnej
(Adresaci: uczniowie VII)
Uczniowie będą świadkami akcji ratunkowej przeprowadzonej przez strażaków OSP w Drezdenku.
Pokaz odbędzie się na terenie szkoły z zapewnieniem środków bezpieczeństwa.
Uczeń:
  • dowie się jak przebiega akcja ratunkowa,
  • będzie umiał ocenić sytuację w miejscu wypadku,
  • będzie potrafił zadbać o bezpieczeństwo swoje  i innych w miejscu wypadku.

Nazwa działania: Konkurs plastyczny podsumowujący projekt „Wiem jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych”
(Adresaci: uczniowie klas I, IV i VII)
  • uczniowie klas I wezmą udział w konkursie pt. „Zostanę strażakiem, policjantem czy ratownikiem medycznym?”,
  • uczniowie klas IV  wezmą udział w konkursie pt. „Bezpieczni na co dzień”,
  • uczniowie klas VII – zorganizują wernisaż prac plastycznych uczniów klas I i IV.
  • wykaże się aktywnością,
  • wzmocni więzy rówieśnicze,
  • utrwali zdobytą wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa,
  • udział społeczności lokalnej (strażacy, policja, ratownicy medyczni i rodzice) w podsumowaniu projektu.

Nazwa działania: Podsumowanie projektu – Turniej rodzinny
(Adresaci: uczniowie klas I, IV i VII)
Wychowawcy klas I, IV i VII zorganizują klasowe turnieje wiedzy o bezpieczeństwie „Wiem jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych”.

• Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Nojiego
    plac Wolności 8