Zespół Pałacowy Johanna Gottloba Treppmachera

Cały kompleks budynków Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Nojiego w Drezdenku jest położony w obrębie twierdzy wybudowanej przez Brandenburczyków na przełomie XVI i XVII w. Pozostały po niej m. in. części fosy, resztki bastionów, fundamenty kościoła garnizonowego, koszar i zbrojowni.

Król Prus, Fryderyk II, bezużyteczne i zrujnowane zabudowania twierdzy nadał mieszkańcowi Drezdenka, właścicielowi wielkiego domu sprzedaży wysyłkowej, Johannowi Gottlobowi Treppmacherowi. Ten zburzył pozostające budowle a na fundamentach i z wykorzystaniem dawnych piwnic wybudował późnobarokowy pałac - dzisiejszą szkołę.

Napis fundacyjny w pałacowej sieni pozwala dokładnie określić czas zakończenia budowy na rok 1766. Jednocześnie z budową zespołu pałacowego założono przed nim niewielki ogród - dzisiejszy park szkolny. Treppmacher zmarł bezdzietnie a pałac został w 1818 roku zlicytowany.

W XIX wieku dawny pałac był najbardziej okazałą i powszechnie podziwianą budowlą Drezdenka. Zatrzymali się w nim znakomici goście: król pruski Fryderyk Wilhelm III z królową Luizą, car Rosji Aleksander I i Wielki Książę Konstanty, pruski następca tronu Fryderyk Wilhelm.

W 1909 roku przebudowano położoną przy pałacu stajnię na prywatną szkołę dla dziewcząt. Sam pałac przed 1945 r. mieścił siedzibę Miejskiego Zarządu Drogowego oraz mieszkanie nauczyciela szkoły ogrodniczej, funkcjonującej w budynku przerobionym ze stajni.

Chociaż rezydencja Treppmachera w latach 1939-45 nie uległa zniszczeniu, jednakże w latach powojennych nieużytkowany pałac ulegał powolnej dewastacji.

Wiosną 1957 r. zapadła decyzja o utworzeniu Szkoły Podstawowej nr 2 w opustoszałym zespole pałacowym. 2 września 1958 r. po raz pierwszy zadzwonił dzwonek oznajmujący najnowszą historię tego obiektu.

Po reformie strukturalnej i programowej polskiej oświaty została wygaszona dotychczasowa szkoła, a na jej miejscu w 1999 roku powołano Gimnazjum nr 1, które w 2002 r. otrzymało imię wielkiego patrioty i wybitnego sportowca Józefa Nojiego.

1 września 2017 r. placówka została przekształcona w Szkołę Podstawową nr 2 im. Józefa Nojiego w Drezdenku.

Tablica fundatora                                 Herb J. G. Treppmachera

Portal pałacu                  Fresk w gabinecie historycznym      Oryginalne schody wykonane
                                                                                                                         przez miejscowych snycerzy

Kominek lustrzany            Kominek marmoryzowany              Kominek ceglany        Kominek w sali neobarokowej