• Podsumowanie projektu „Drezdenko stawia na edukację w szkołach podstawowych!”

• 29.07.2022 13:31
      • W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Nojiego w Drezdenku realizowała projekt finansowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej pn. „Drezdenko stawia na edukację w szkołach podstawowych!” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego opracowanego na lata 2014-2020.

Głównym celem projektu było podniesienie wśród uczniów poziomu kluczowych kompetencji i uniwersalnych umiejętności na rynku pracy. Realizacja dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych służyła wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych uczniów mających trudności w spełnianiu wymagań edukacyjnych, wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego.

Grupę docelową projektu stanowiło 64 uczniów naszej szkoły, którzy uczestniczyli w różnych zajęciach pozwalających na podniesienie kluczowych kompetencji matematycznych, informatycznych oraz językowych. W zależności od indywidualnych potrzeb beneficjentów od stycznia do czerwca 2022 roku zorganizowano dodatkowe lekcje w wymiarze jednej lub dwóch godzin tygodniowo - łącznie 240 godzin. Wszystkie zajęcia prowadzono wg opracowanego przez sześciorga nauczycieli programu określającego cele ogólne, szczegółowe oraz oczekiwane efekty.

Podstawowym zadaniem było zniwelowanie przykrych doświadczeń związanych z porażkami ucznia na lekcjach matematyki, języka angielskiego i informatyki oraz zachęcenie ich do zwiększania wysiłku w uczeniu się tych przedmiotów. Jednocześnie celem programu było wskazanie w jaki sposób wykorzystywać zdobytą wiedzę w życiu codziennym, dokonując wyboru ścieżki edukacyjno-zawodowej.

Aby określić efektywność prowadzonych zajęć, kompetencje każdego ucznia zostały poddane diagnozie przed ich rozpoczęciem i po ich zakończeniu.

Projekt gwarantował także środki finansowe, dzięki którym zakupiono, min. dwie drukarki, materiały dydaktyczne i piśmiennicze.

Ostatecznie przystąpienie do projektu „Drezdenko stawia na edukację w szkołach podstawowych!” pozwoliło naszym uczniom wyrównać dysproporcje umiejętności i pogłębić zamierzone kompetencje matematyczne, językowe i informatyczne, które obok czytania, pisania, stanowią zespół fundamentalnych umiejętności współczesnego człowieka. Jesteśmy przekonani, że zdobyte doświadczenie, pozwalające zniwelować dysproporcje edukacyjne, wzmocniło osobiste poczucie wartości, a w przyszłości pozwoli na efektywniejsze uczestnictwo w życiu, uczenie się i pracę w społeczeństwie wykorzystującym technologie cyfrowe.