• NA CZYM POLEGA PRACA LEŚNIKA - zajęcia zawodoznawcze w klasie 4a

• 24.06.2019 09:41
      • Dziesięcioletni człowiek nie myśli jeszcze o swojej przyszłej profesji. Nie zawsze nawet wie, na czym tak naprawdę polega praca w konkretnym zawodzie. Dlatego 27 maja 2019 r. na zajęcia do klasy 4a został zaproszony pan Krzysztof Golata – Podleśniczy z Nadleśnictwa Smolarz.

Najpierw opowiadał o swojej codziennej pracy pokazując jednocześnie narzędzia, którymi się wówczas posługuje. A potem nastąpiła niespodzianka czyli zajęcia praktyczne. Uczniowie m.in. używali numeratora do drewna, średnicomierza-klupy oraz liczyli słoje rocznego przyrostu na ogromnych i pięknie pachnących żywicą plastrach drewna (doliczyli się około 120 lat).

Następnie w grupach rozpoznawali liście i łączyli je z odpowiednimi gatunkami drewna. Ostatnią częścią spotkania były odpowiedzi na pytania, które najczęściej dotyczyły spotkań gościa ze leśną zwierzyną.

Nie obyło się bez prezentów: uczniowie otrzymali pięknie ilustrowane książki przybliżające pracę leśnika oraz notatniki. Pan Golata jest również myśliwym, więc na zakończenie lekcji odegrał na trąbce sygnał „Koniec polowania” i to był pierwszy raz, gdy zajęcia w klasie nie zakończyły się dzwonkiem szkolnym. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję.

Iwona Drzymała