• Program Domowych Detektywów "Jaś i Małgosia na tropie" w klasach Va i Vb

• 09.03.2020 09:49
      • W II semestrze bieżącego roku szkolnego wychowawcy klas piątych: Iwona Drzymała i Agnieszka Piasecka jako szkolni koordynatorzy realizują w swoich klasach Program Domowych Detektywów.

Cel:
        - opóźnianie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków,
        - zmniejszenie spożycia alkoholu wśród nastolatków, którzy już próbowali pić,
        - ograniczanie skali problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież.

Poziom profilaktyki:
        Profilaktyka uniwersalna, adresowana do całej populacji 10–11-latków, a nie tylko do osób wyjątkowo zagrożonych.

Odbiorcy:
        Uczniowie klas Va i Vb  i Ich rodzice.

ZALETY:
        - program skuteczny, sprawdzony w praktyce i w badaniach ewaluacyjnych, oparty na skutecznych strategiach profilaktycznych,
        - dostosowany do potrzeb szkoły,
        - angażuje rodziców i uczniów.

Treści profilaktyczne programu podane są  w formie zabawy, komiksów, zadań domowych do wspólnej pracy z rodzicami. Opiekunowie – partnerzy są zaangażowani w prace w sposób konstruktywny.

CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU:
        Program realizowany jest w szkole pod kierunkiem nauczyciela i w domu razem z rodzicami. Realizacja programu w szkole trwa około 12 tygodni.

Część szkolna programu obejmuje:
        - spotkanie informacyjne dla rodziców,
        - wybór i szkolenie liderów młodzieżowych,
        - zajęcia w klasie - prowadzone przez nauczyciela przy współudziale liderów rówieśniczych, wybranych spośród klasy,
        - "Wieczór Jasia i Małgosi" - popołudniowe spotkanie kończące program z udziałem uczniów, rodziców i gości.

Część domowa programu:
        prowadzona równolegle z zajęciami w klasie - polega na wspólnym wykonywaniu przez dzieci i rodziców zadań zawartych w materiałach pomocniczych.

W programie porusza się następujące tematy:
        - prawdy i mity na temat alkoholu,
        - wpływ środków masowego przekazu na temat przekonań dotyczących alkoholu,
        - rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z naciskami,
        - powody, dla których młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz konsekwencje picia w młodym wieku.

REKOMENDACJE:

• Program Domowych Detektywów uzyskał bardzo wysokie oceny recenzentów i znalazł się w europejskiej bazie ewaluowanych programów EDDRA, Best Practice portal jako program o najwyższym (trzecim) poziomie jakości:
        • Znajduje się także w polskiej bazie programów rekomendowanych wspólnie przez: Ośrodek Rozwoju Edukacji (MEN), Instytut Psychiatrii i Neurologii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii: http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=207575
        • Program Domowych Detektywów od ponad 10 lat jest szeroko upowszechniany w Polsce. Uczestniczyło w nim już ponad 100 tysięcy dzieci wraz z rodzicami. Cieszy się ich akceptacją oraz powszechnym uznaniem wśród nauczycieli - realizatorów programu, którzy dostrzegają jego korzystny wpływ na zacieśnienie współpracy z rodzicami.

Już wkrótce wychowankowie klas Va i Vb przygotowywać się będą do „Wieczoru Jasia i Małgosi”, podczas którego prezentowane będą następujące zagadnienia:
        - Telewizja,
        - To tylko piwo,
        - Łagodzenie stresów,
        - Masz kłopoty?,
        - Dobra zabawa.

Koordynatorzy i realizatorzy programu:
        Iwona Drzymała i Agnieszka Piasecka