• "(...) bo w pamięci jest siła zaklęta..."

• 02.03.2023 07:41
      • Apel pamięci w 80 rocznicę śmierci Józefa Nojiego

Środa 15 lutego 2023 roku, zbliża się godzina 18.00. Na Stadionie Miejskim im. Józefa Nojiego w Drezdenku przy kamiennym obelisku z jego popiersiem gromadzą się ci, którzy pragną uczcić pamięć tego wybitnego sportowca i patrioty urodzonego w niewielkiej wsi Pęckowo położonej około 20 kilometrów od naszego miasta. To tego dnia 80 lat wcześniej  w faszystowskim obozie zagłady Auschwitz Józef Noji został rozstrzelany.

Na miejscu są już poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Drezdenku, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku, Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu oraz organizatora uroczystości – Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Nojiego w Drezdenku. Rozbrzmiewają pierwsze nuty „Mazurka Dąbrowskiego”. Biało-czerwona flaga jest podnoszona na maszt przez harcerzy ze szczepu „Puszcza”.

Mrok zimowego popołudnia delikatnie rozjaśnia gra świateł. Burmistrz Drezdenka, Karolina Piotrowska, wita zebranych, podkreśla, jak ważna jest pamięć o przeszłości i dokonaniach naszych rodaków, nawiązując do życia Nojiego. Ponieważ bohater uroczystości był wyjątkowym sportowcem, a w 1936 roku godnie reprezentował naszą ojczyznę na olimpiadzie w Berlinie, nie może zabraknąć uroczystego zapalenia znicza, przywołującego ducha nowożytnego olimpizmu. Tego zaszczytu dostąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Nojiego w Drezdenku: Antoni Chrebor z klasy trzeciej, piłkarz DKS Lubuszanin Drezdenko i Akademii Lecha Poznań oraz Laura Szynal i Zuzanna Świerniak z klasy czwartej, doskonale zapowiadające się lekkoatletki.
        Uroczysty nastrój potęgują muzyka i tekst utworu Funky Polak „Pamiętaj”:
        „więc pamiętaj synu mój …
        o kolorach białym i czerwonym,
        o symbolach orła i korony,
        bo w pamięci jest siła zaklęta…”
        W krótkim wspomnieniu ostatnich dni życia Józefa Nojiego padają słowa jednego z jego kolegów: „Mocny uścisk dłoni z najbliżej stojącymi. A potem jakby urósł, wyprostował się, skinął nam głową i zadziwiająco opanowany poszedł ku przeznaczeniu.”

W tej podniosłej atmosferze następuje dekoracja zwycięzców Memoriałowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej, którego organizatorem był dyrektor Hali Sportowo-Rehabilitacyjnej, Maciej Kowal. Nad przebiegiem zawodów czuwali sędziowie: Dariusz Kalinowski oraz Wiesław Kaczmarek, przed laty wybitni piłkarze Lubuszanina Drezdenko. Odbierają podziękowania z rąk Zbigniewa Kubasika, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Nojiego w Drezdenku. Teraz już zwycięskie drużyny ustawiają się do dekoracji przy dźwiękach Hymnu Ligi Mistrzów.
        Medale za III miejsce odbierają od dyrektora hali, Macieja Kowala, członkowie zespołu ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Nojiego w Drezdenku prowadzonego przez Włodzimierza Sapóra: Franciszek Kopala, Wojciech Parfienowicz, Antoni Chrebor, Jan Kopala, Wojciech Szwinto, Dominik Młynaryk, Dominik Mroczko, Patryk Strychalski, Jakub Warszewski, Wiktor Wojciechowski.
        Miejsce II wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu w składzie: Jan Grek, Stanisław Grek, Seweryn Broniewski, Alan Kociński, Fabian Dopierała, Antoni Przewoźny, Alan Błoch, Oliver Klimowski, Bartosz Janiszyn, Kacper Siuda. Medale zespołowi trenowanemu przez Pawła Małeckiego wręcza Zbigniew Kubasik.
        Zwycięski zespół to chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku trenowani przez Aleksandra Rachańskiego: Adrian Giszterowicz, Wojciech Grzegorek, Jakub Kościelniak, Antoni Powroźnik, Wiktor Banaszek, Adam Rojeski, Mikołaj Chyba i Bartosz Piasecki.

Uroczystość zbliża się ku końcowi. Pora na jeszcze jedną wzruszającą chwilę. Do kamiennego obelisku z popiersiem Nojiego z powagą, przy wtórze werbli z wiązankami kwiatów i zniczami kolejno podchodzą delegacje Urzędu Miejskiego w Drezdenku na czele z panią burmistrz, Karoliną Piotrowską, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Nojiego w Drezdenku pod przewodnictwem dyrektora, Zbigniewa Kubasika, Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie z panią dyrektor, Anną Mazurowską, biegacze Józefa Noji z Pęckowa z Rafałem Woźnicą, dyrektor Hali Sportowo-Rehabilitacyjnej w Drezdenku, Maciej Kowal, przedstawiciel DKS Lubuszanin Drezdenko, Mariusz Tyrka, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Nojiego w Drezdenku na czele z Damianem Łackiem, delegacja Hufca Strzelecko-Drezdeneckiego z Kacprem Sowałą oraz harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Nojiego w Drezdenku z Niną Woźniak.

Nastrój zadumy trwa jeszcze, słychać  bowiem grany na trąbce przez Mieczysława Sorbala utwór „Śpij, kolego”. Dyrektor Zbigniew Kubasik dziękuje wszystkim, a szczególnie tym najmłodszym, za obecność i udział w krótkiej, ale jakże niecodziennej lekcji historii i patriotyzmu. Poczty sztandarowe zostają wyprowadzone, a wszyscy zgromadzeni powoli opuszczają stadion.
        Szkoły noszące z dumą imię Józefa Nojiego, kolejne pokolenia sportowców, dla których ciągle jest wzorem, biegi mu poświęcone – czyż to nie najlepszy dowód, że, jak napisał Norwid: „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej…”
        Dorota Jessa