• KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO

• 05.02.2019 13:30
      • W sobotę, 2 lutego br. w Gorzowie Wlkp. troje naszych uczniów (Kalina Jenek, Natalia Łukiewicz, Oliwer Borenstein) wzięło udział w zawodach rejonowych Konkursu przedmiotowego z języka polskiego dla uczniów dotychczasowych gimnazjów. Ich zadaniem było napisanie w ciągu 90 minut wypracowania na jeden spośród podanych trzech tematów:

1. Dzieło Marca Chagalla Zegar z błękitnym skrzydłem z 1949 roku przepełnia melancholia. Jurij Trifonow (rosyjski pisarz) przywołał wypowiedź malarza, który oglądając po latach swoje płótno, miał powiedzieć: Jak bardzo musiałem być  nieszczęśliwy, żeby to namalować. Zinterpretuj obraz w kontekście słów wypowiedzianych przez jego twórcę. (forma dowolna)

2. Jean Cocteau (francuski reżyser filmowy, scenarzysta, malarz, choreograf) sformułował następujący pogląd: Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. Odnosząc się do refleksji francuskiego twórcy, napisz humorystyczne opowiadanie.

3. W wielu tekstach literackich obserwujemy bohaterów, którzy przechodzą przemiany. Odnosząc się do fragmentu Mitologii i innych tekstów literackich, omów motyw metamorfozy bohaterów i jej sens. (forma dowolna)

Tak się złożyło, że zarówno Kalina, Natalia, jak i Oliwer podjęli trzeci temat.

Za Nimi II etap, przed – oczekiwanie na wyniki. Czy Ich interpretacje i odwołania do kontekstów literackich przypadną komisji konkursowej do gustu? Pokaże najbliższy tydzień. Trzymamy za Was kciuki! Powodzenia!

Agnieszka Piasecka