• Debata oksfordzka nt. „Warto być patriotą”

• 15.11.2017 08:55
      • Dnia 10 listopada 2017 r. w sali gimnastycznej w naszej szkoły odbyła się debata oksfordzka. Jej teza brzmiała: "Warto być patriotą".

Temat związany był ze zbliżającym się świętem niepodległości. Chętni uczniowie, przygotowywani przez Panią Agnieszkę Piasecką oraz Panią Iwonę Drzymałę, wzięli udział we wspomnianym przedsięwzięciu. Marszałkiem został Bartłomiej Jędrzejczak, odpowiedzialny za dbanie o kulturę słowa, prowadzenie całej debaty oraz udzielanie prawa głosu. Sekretarzem była Hanna Najdek, której zadaniem było mierzenie czasu trwania wypowiedzi. Ekspertem została Pani Elżbieta Gławdel.

Po stronie propozycji zasiedli:

- Dominika Pietrzak,

- Wiktor Nowak,

- Kalina Jenek,

- Emilia Sajdak,

- Magdalena Nowaczyk,

- Weronika Matkowska.

Natomiast po stronie opozycji:

- Elżbieta Paszkiewicz,

- Jagoda Sokalska,

- Jakub Zajkowski,

- Konrad Ratajczak,

- Kacper Sowała,

- Xawery Turostowski.

Po burzliwej dyskusji stronie propozycji udało się ostatecznie wybronić swoją tezę.

Na końcu Marszałek podsumował debatę, wynikało z niej, m.in., że Polacy bardzo często nie szanują symboli narodowych, wstydzą się swojego pochodzenia i nie dbają o ład języka. Coraz częściej słowa polskie zostają zastępowane angielskimi odpowiednikami. Przyczyną jest brak autorytetów, zainteresowania historią i innych wzorców propagowanych przez media. Aby to zmienić nasze pokolenie powinno wykazać chęć znajomości przeszłości naszego kraju, zwracać uwagę na polszczyznę swoją i innych, okazać szacunek symbolom narodowym.

Uważam, że debata została świetnie przygotowana przez Panią Agnieszkę Piasecką oraz Panią Iwonę Drzymałę i myślę, że tradycja polemiki jest znakomita, co istotne utrzyma się jeszcze przez długi czas. Uczniowie wówczas mogą wymienić się swoimi poglądami, a publiczność wysłuchać zdania innych i zastanowić się czy rzeczywiście jestem patriotą, do czego Was serdecznie zachęcam.

Hanna Najdek