• Ważna lekcja o depresji

• 17.05.2023 13:27
      • Z okazji Tygodnia Bibliotek klasa 8b otrzymała 8 maja zaproszenie do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. ks. J. Tischnera w Drezdenku. Podczas naszej wizyty mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spektaklu pt. „CZARNY PIES I DUŻY KSIĄŻĘ”. Przedstawienie poruszało, jakże ważny i trudny temat, depresji wśród młodzieży.

Aktorki Joanna Gonschorek i Katarzyna Kazimierczak fenomenalnie zaprezentowały temat.  Smutek,  ograniczenie lub rezygnacja z zainteresowań i aktywności, które dotychczas sprawiały radość, niskie poczucie własnej wartości czy  poczucie bezradności to tylko niektóre z ważnych kwestii zaprezentowanych podczas inscenizacji a będące oznaką depresji u dzieci.  Sztuka mocna, pokazująca także naszą, dorosłych, bezradność wobec tej ukrytej choroby XXI wieku, bowiem depresja jest coraz częstszym zjawiskiem.

Ważne, by nie być wobec niej obojętnym, nie pozostawała tematem tabu. Istotne dla młodzieży było również uczestnictwo w rozmowie z aktorkami-terapeutkami. Prowadzące zwróciły uwagę na to, że młodzi ludzie nie chcą z dorosłymi rozmawiać o swoich problemach i przeżyciach. Poprzez spektakl oraz rozmowy po jego zakończeniu chciały  pokazać także błędy, które popełniamy na co dzień w kontakcie z cierpiącym na depresję.

Agnieszka Piasecka