• KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO

• 23.01.2018 07:34
      • W sobotę, 20 stycznia br. uczniowie klasy 3b: Weronika Matkowska, Jakub Sikora i Michał Sikora reprezentowali naszą szkołę w zawodach rejonowych Konkursu przedmiotowego z języka polskiego.

Ich zadaniem było napisanie w ciągu 90 min. wypracowania na jeden spośród trzech tematów. Weronika i Michał zdecydowali się na rozprawkę, której temat brzmiał:

Jak  twórcy  w  swoich  dziełach  ukazują  dom?  Rozważ  problem,  odnosząc się do poniższych fragmentów utworów literackich oraz innych tekstów kultury.

Gdy pokochasz miejsce, które nazwiesz domem, staje się ono czymś więcej niż czterema ścianami, w których zamknięta jest twoja historia, ale i marzenia na przyszłość. To azyl, ostoja, jedyny stały, jasny  punkt  w  zmieniającej  się  ciągle  rzeczywistości.  Miejsce,  w  którym  się  chronisz,  gdy  świat dookoła i twoje życie nagle się rozsypują, do którego wracasz z rosnącą w sercu radością i tęsknotą, wreszcie z nadzieją, że tam czeka cię bezpieczna przystań.

(Katarzyna Michalak, Dla Ciebie wszystko)

Dom jest tam, gdzie chcą, żebyś został dłużej.

(Stephen King, Przebudzenie)

Dom to oglądanie księżyca wschodzącego nad szałwią i towarzystwo kogoś, kogo można przywołać do  okna,  żebyście obejrzeli  to  razem.  Dom  jest  tam,  gdzie  tańczysz  z  innymi, a  taniec  to  życie.

(Stephen King, Dallas '63)

Twój dom jest tam, gdzie twoje książki.

(Kerstin Gier, Silver. Pierwsza księga snów)

Nieważne, gdzie stoi twój dom. Liczy się to, z kim go dzielisz.

(Rachel Gibson, Uratuj mnie).

Kuba natomiast zdecydował się na temat:  Joseph  Conrad – angielski  pisarz i  publicysta  polskiego  pochodzenia – jest autorem słów: Sztuka To wielkie ucho i wielkie oko świata, słyszy i widzi  – i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienie...

Napisz  artykuł,  w  którym  odpowiesz  na  pytanie: Co  jest  powinnością  twórcy? W  swojej  pracy uwzględnij myśl Conrada oraz dowolne teksty literackie.

W swych pracach konkursowych odnieśli się do „Dżumy” Camusa, „Gnoja” Kuczoka, „Quo Vadis” Sienkiewicza, „Ferdydurke” Gombrowicza, „Buszującego w zbożu” Salingera, „Gwiazd naszych wina” Green, „Latarnika” Sienkiewicza, „Hery mojej miłości” Onichimowskiej oraz „Gruntu pod nogami” Kaczkowskiego.

Przed Nimi trudny tydzień – oczekiwanie na wyniki. Trzymamy mocno kciuki za naszych reprezentantów!

Agnieszka Piasecka