„Zemsta”- archaiczny język i uniwersalne treści
07.03.2025 06:33W środę, 5 marca 2025 roku uczniowie klas 6a, 6b i 7b gościli w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy, aby wziąć udział w przedstawieniu pt. „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Dwugodzinne przestawienie teatralne przeniosło nas w nieco odległe czasy, w których zarówno stroje, jaki i język różniły się znacznie od tego, z czym do czynienia mamy obecnie. Sztuka pisana wierszem, naszpikowana archaizmami i ciętymi dialogami. Kto z nas nie pamięta kwestii Klary: Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby” czy „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”, padającego kilkukrotnie z ust Rejenta Milczka. „Zemsta” ukazuje intrygi i relacje międzyludzkie, które są uniwersalne i obecne również w dzisiejszych czasach. Na scenie, poza świetną grą aktorską, można było zobaczyć niesamowitą scenografię, zmieniającą się w każdym akcie oraz przepiękne stroje, oddające atmosferę czasów, w których umiejscowiona została sztuka.
Wyjazd ten pozwolił nam na obcowanie z żywym słowem oraz umożliwił kontakt z kulturą poprzez aktywne uczestnictwo w sztuce. Mogliśmy utrwalić zasady właściwego zachowania w miejscach kultury i musimy przyznać – młodzież naszej szkoły jest na medal!
Iwona Kowal, Władysława Turek-Szydełko, Marek Roszak
Tłusty Czwartek - słodka kawiarenka
27.02.2025 16:02Dziś obchodzimy prawdopodobnie najsłodszy dzień w roku, jakim jest Tłusty Czwartek. Według polskiej tradycji każdy tego dnia powinien zjeść chociaż jednego pączka, aby mu się wiodło aż do końca roku. Co więcej, zjedzenie pączka, faworka, ciastka lub innego przysmaku w miłym towarzystwie poprawia nastrój. Naszym uczniom nie zabrakło pączków, a tym bardziej miłego towarzystwa, ponieważ każdy mógł spędzić miło czas zajadając słodkości z kolegami i koleżankami z klasy. Mówi się także, że słodkości w Tłusty Czwartek nie idą „w boczki”... Miejmy nadzieję, że to prawda.
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie włożone w organizację tegorocznej kawiarenki, a uczniom klasy 7b za tak wzorowe jej poprowadzenie.
GaleriaMagdalena CzarneckaMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21.02.2025 17:51Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważne jest dbanie o nasz język i kulturę. Tego dnia w naszej szkole skupiliśmy się na pięknie i bogactwie języka polskiego. Wszyscy uczniowie na lekcjach języka polskiego mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach, które rozwijały naszą znajomość języka i pokazywały jego znaczenie w codziennym życiu.
Uczniowie brali udział w quizach językowych, które sprawdzały ich wiedzę o poprawnej polszczyźnie, ortografii i frazeologii. Rozwiązywali także ciekawe zadania, łamigłówki oraz zmierzyli się z trudnością poprawnego odczytania łamańców językowych.
Każda klasa przygotowała również plakat, który przedstawiał jeden z dwóch tematów: „Dlaczego warto pielęgnować język ojczysty?” lub „Gdybym opuścił nasz kraj, za czym bym tęsknił?”. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, tworząc barwne i przemyślane prace, które pokazywały, jak ważne są nasze tradycje, kultura i wspólny język.
To był dzień pełen refleksji nad znaczeniem języka w naszym życiu. Uświadomiliśmy sobie, że dbałość o język ojczysty to nie tylko poprawne mówienie i pisanie, ale także szacunek dla naszej historii i tożsamości.
GaleriaNauczyciele języka polskiegoI Szkolny Konkurs Czytania Poezji i Prozy
21.02.2025 17:5120 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w naszym gabinecie multimedialnym odbył się szkolny konkurs czytania poezji i prozy. Było to przedsięwzięcie niezwykle trudne, ponieważ uczniowie klas 4 i 5 musieli zmierzyć się z wyzwaniem czytania wylosowanych fragmentów prozy i poezji. Celem konkursu było uczczenie bogactwa i piękna naszego języka ojczystego.
Mistrzem czytania został Jan Kopala, który zajął pierwsze miejsce dzięki swojemu płynnemu
i ekspresyjnemu sposobowi czytania. Drugie miejsce zdobyła Janina Bugara, a trzecie przypadło Wiktorii Kobierskiej. Wszyscy laureaci zachwycili publiczność swoją interpretacją tekstów, które słuchało się z ogromną przyjemnością.
Dyplomy oraz nagrody książkowe w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego wręczył dyrektor szkoły, Zbigniew Kubasik. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich umiejętności czytelniczych. Konkurs ten był nie tylko okazją do rywalizacji, ale przede wszystkim do wspólnego świętowania i doceniania piękna języka polskiego.
GaleriaDorota Jessa, Monika Fabiszak, Agnieszka PiaseckaSpotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim – podpowiedzi dla nauczycieli języka polskiego i nie tylko…
21.02.2025 17:23W przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego mieliśmy okazję wziąć udział online w spotkaniu autorskim Łukasza Wierzbickiego, znanego pisarza i podróżnika, który w swoich książkach łączy fascynację historią z pasją do pisania. Jego twórczość stanowi doskonały przykład na to, jak można ożywić zapomniane historie i przybliżyć je młodszym czytelnikom.
Łukasz Wierzbicki zainspirował się postacią Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 30. XX wieku przemierzał nieznany wtedy kontynent – Afrykę. W wyniku tej inspiracji powstała książka dla dzieci pt. „Afryka Kazika”, w której autor odnajduje w sobie dziecko, podobnie jak Mały Książę i wplata w opowieść własne przygody.
Kolejną fascynującą postacią, którą Wierzbicki przybliżył młodym czytelnikom, jest Wojtek, niedźwiadek służący w 22 Kompanii Armii Andersa. Historia ta stała się kanwą książki o II wojnie światowej, w której głównym bohaterem jest niezwykły niedźwiedź.
Łukasz Wierzbicki określa siebie jako poszukiwacza zapomnianych historii. Zaintrygował go fakt, że nigdy nie spisano mitów słowiańskich. W ten sposób powstała książka pt. „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”, która przybliża czytelnikom bogactwo słowiańskiej mitologii.
W dorobku Wierzbickiego znajdują się także inne niezwykłe teksty. „Ocean to pikuś” to kolejna książka, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednak najwięcej czasu autor poświęcił na napisanie ,,Wokół świata na wariata”, opowieści pełnej przygód i niespodziewanych zwrotów akcji.
Z kolei książka ,,Co hrabia porabia. Listy spod Góry Kościuszki” przenosi czytelników do Australii, odkrywając przed nimi kolejne fascynujące historie.
Bez wątpienia jest z czego wybierać, by zaciekawić dziecko podróżą oraz przygodą.
Łukasz Wierzbicki jest pisarzem, który potrafi ożywić historię, przekazując młodszym pokoleniom wiedzę o ważnych postaciach i wydarzeniach. Jego książki nie tylko bawią, ale także uczą, ukazując piękno i bogactwo historii oraz kultury. Spotkanie online z nim to prawdziwa uczta dla miłośników słowa i przeszłości.
Agnieszka Piasecka