Wiedza o społeczeństwie
Przedmiotowe Zasady Oceniania
obowiązujące w klasach VIIIWIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE
Nauczanie wiedzy o społeczeństwie w klasie 8 szkoły podstawowej odbywa się według programu Wydawnictwa Nowa Era „Program nauczania wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej „Dziś i jutro” - autor Barbara Furman.
Program realizowany jest w ciągu 1 roku (2 godz. w tygodniu).
- CELE SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA:
- Sterowanie procesem nauczania.
- Uzyskiwanie informacji o jakości uczenia się.
- Danie możliwości uczniom poznania własnych osiągnięć.
- Zapobieganie niepowodzeniom w nauce.
- Rozwijanie motywacji do aktywnego udziału w lekcji.
- Wyrabianie odwagi w zadawaniu pytań nauczycielowi.
- Wyrabianie właściwej postawy wobec dziejów ojczystych.
- KONTRAKT Z UCZNIAMI:
- Ocenie podlegają wiadomości i umiejętności określone programem nauczania.
- Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do lekcji 2 razy w ciągu roku szkolnego.
- Uczeń nie może zgłosić nieprzygotowania do zapowiedzianej kartkówki, sprawdzianu, pracy klasowej i zakończenia projektu edukacyjnego.
- Prace klasowe (sprawdziany) dotyczące materiału z całego działu lub połowy długiego działu są zapowiadane (wpisane do dziennika elektronicznego) co najmniej 1 tydzień wcześniej, uczniowie znają zakres materiału i kryteria wymagań (również na ocenę celującą).
- Praca klasowa (sprawdzian) może obejmować połowę długiego działu, jeden dział, materiał zrealizowany w semestrze lub w roku szkolnym (czas trwania 45 min.).
- Zadania domowe, prace klasowe (sprawdziany) i kartkówki z więcej niż 1 lekcji są obowiązkowe, jeżeli uczeń nie pisał pracy z przyczyn losowych, zalicza pracę w terminie dwóch tygodni szkolnych od powrotu do szkoły (w indywidualnych przypadkach w dłuższym terminie uzgodnionym z nauczycielem – np. długi pobyt w szpitalu i konieczność pisania prac z wielu przedmiotów).
- Ocenę otrzymaną z pracy klasowej (sprawdzianu) lub kartkówki, zadania domowego, projektu edukacyjnego uczeń ma prawo jednokrotnie poprawić w ciągu 2 tygodni lub w indywidualnych przypadkach (punkt 6) w terminie uzgodnionym z nauczycielem. Ocena poprawiona (wyższa lub niższa od pierwszej) jest wpisywana obok wcześniejszej oceny i obie są brane pod uwagę przy wystawianiu oceny śródrocznej lub rocznej (średnia ocen).
- Kartkówki (czas trwania 10-15 min.) nie zapowiadane obejmują materiał zrealizowany najwyżej na trzech ostatnich jednostkach lekcyjnych.
- Uczeń ma prawo wglądu do pracy po jej ocenieniu przez nauczyciela, policzenia uzyskanych punktów i zapoznania się z błędami, ewentualne wyjaśnienie ich przez nauczyciela.
- Oceny wystawiane przez nauczyciela są jawne i uzasadnione.
- Wszystkie pisemne prace uczniów (oprócz zadań domowych lub projektów edukacyjnych) przechowywane są w szkole do końca roku szkolnego.
- Rodzice (opiekunowie prawni) mają prawo wglądu do ocenionych prac uczniów w szkole w czasie spotkania z wychowawcą lub indywidualnego z nauczycielem przedmiotu
- Uczeń ma obowiązek prowadzenia zeszytu przedmiotowego (zeszyt powinien być estetyczny), wklejania materiałów od nauczyciela (NaCoBeZU lub karty pracy na lekcji) oraz uzupełniania zeszytu w przypadku nieobecności w szkole.
- Za częsty brak zeszytu, brak zadania domowego, za nie wykonanie obowiązkowych ćwiczeń na lekcji, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
- Uczeń nieobecny 1 dzień ma obowiązek przyjść na następną lekcję przygotowany.
- W uzasadnionych indywidualnych przypadkach nie ocenia się ucznia znajdującego się w trudnej sytuacji losowej.
- Uczeń, który opuścił więcej niż 50% lekcji w semestrze lub w ciągu całego roku szkolnego nie jest klasyfikowany z przedmiotu w semestrze lub na koniec roku szkolnego.
- W przypadku wypowiedzi pisemnych (prac klasowych, sprawdzianów, kartkówek, wejściówek, zadań domowych i projektów edukacyjnych) przyjmuje się skalę punktową przeliczaną na oceny wg kryterium obowiązującego w całej szkole:
0 - 34 % punktów – ocena niedostateczna
35 % - 50 % punktów – ocena dopuszczająca
51 % - 70 % punktów – ocena dostateczna
71 % - 88 % punktów – ocena dobra
89 % - 100 % punktów – ocena bardzo dobra
pułap oceny bdb. + zadanie dodatkowe – ocena celująca- O wyniku pracy klasowej (sprawdzianu) uczeń jest informowany w ciągu dwóch tygodni szkolnych od chwili jej napisania. W przypadku wejściówki (sprawdzenie wiedzy z ostatniej lekcji wg NaCoBeZU) w ciągu tygodnia od napisania drugiej części wejściówki – jedna ocena to dwie kolejne wejściówki.
- Uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
- Obowiązkiem ucznia jest punktualne stawienie się na lekcje wiedzy o społeczeństwie.
- Uczeń zobowiązany jest do przestrzegania zasad współżycia w odniesieniu do kolegów, koleżanek, nauczyciela przedmiotu, w szczególności do zachowania dyscypliny oraz szanowania prawa innych do nauki.
- Ocenie podlegają następujące formy aktywności ucznia:
- odpowiedzi ustne: obejmują materiał zrealizowany na trzech ostatnich jednostkach lekcyjnych. Odpowiedzi ustne oceniane są wg. kryteriów określonych w wymaganiach na poszczególne stopnie.
- prace pisemne: prace klasowe, sprawdziany, kartkówki, wejściówki;
- aktywność na lekcji: ocenia się pracę ucznia poprzez „+” (trzy „+” to bardzo dobry) oraz brak pracy na ocenę niedostateczną; odpowiedzi „z patyczków”: dziesięć na „+” to bardzo dobry, a trzy na „-” to niedostateczny;
- praca w grupie na lekcji: ocenia się umiejętność komunikowania się i współpracy w zespole, korzystania z różnych źródeł informacji, efektywność, stopień zaangażowania, zapisanie informacji;
- praca w grupie w domu: postępy w realizacji projektów edukacyjnych są sprawdzane w każdym tygodniu jego realizacji;
- prace domowe: ocenia się poprawność merytoryczną, estetykę, umiejętność prezentacji na forum klasy, pomysłowość, samodzielność;
- ćwiczenia: ocenia się poprawność wykonania, estetykę;
- prezentacje: ocenia się poprawność wykonania, estetykę, umiejętność prezentacji na forum klasy,
- zadania dla chętnych: ocenia się poprawność merytoryczną, estetykę, umiejętność prezentacji na forum klasy, pomysłowość, samodzielność;
- udział w projekcie edukacyjnym: ocenia się zaangażowanie, współpracę w grupie, samodzielność, systematyczność pracy, umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji, umiejętność prezentacji, pomysłowość;
- aktywność pozalekcyjna:
- udział w konkursach szkolnych:
+ wyniki najwyższe - ocena celująca, waga 2 lub waga 3- jeśli to wiadomości dodatkowe
+ wyniki na poziomie wyższym niż przeciętny - ocena bardzo dobra, waga 1,
- udział w konkursach pozaszkolnych:
+ awans do następnego etapu - ocena celująca, waga 3,
+ udział w etapie wojewódzkim - ocena celująca, waga 3,
+ zdobycie tytułu laureata lub finalisty - ocena celująca na koniec roku szkolnego;OCENA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Stopień niedostateczny (1)
Uczeń nie potrafi wyjaśnić najważniejszych terminów i zagadnień omówionych na lekcjach, nie jest w stanie wykonać najprostszych zadań, nawet z pomocą nauczyciela. Nie interesuje się tematyką zajęć oraz nie współpracuje z grupą. W pracach pisemnych i odpowiedziach ustnych osiąga poniżej 35% punktów możliwych do zdobycia.
Stopień dopuszczający (2)
Uczeń potrafi z pomocą nauczyciela wyjaśnić niektóre z terminów i zagadnień omówionych na lekcjach oraz wykonać najprostsze zadania. Nie potrafi kojarzyć zagadnień. Posługuje się ubogim słownictwem. Popełnia liczne błędy językowe i składniowe. Nie unika współpracy z grupą, ale nie wykazuje w tym własnej inicjatywy. Uaktywnia się tylko na wyraźne polecenie nauczyciela.
W pracach pisemnych i odpowiedziach ustnych osiąga od 35% - 50% punktów możliwych do zdobycia.Stopień dostateczny (3)
Uczeń potrafi z pomocą nauczyciela wyjaśnić najważniejsze terminy i zagadnienia oraz wykonać typowe zadania o średnim stopniu trudności. Umie kojarzyć niektóre zagadnienia. Nie popełnia zbyt często błędów składniowych i językowych. Aktywnie współpracuje z grupą, czasami sam zgłasza się do odpowiedzi. W pracach pisemnych i odpowiedziach ustnych osiąga od 51% - 70% punktów możliwych do zdobycia.
Stopień dobry (4)
Uczeń samodzielnie wyjaśnia najważniejsze terminy i zagadnienia, wykonując zadania złożone. Potrafi kojarzyć fakty, formułować własne opinie i wnioski. Dba o styl wystąpienia. Aktywnie współpracuje z grupą i zachęca innych do aktywności. Często sam zgłasza się do odpowiedzi.
W pracach pisemnych i odpowiedziach ustnych osiąga od 71% - 88% punktów możliwych do zdobycia.Stopień bardzo dobry (5)
Uczeń samodzielnie wyjaśnia najważniejsze terminy i zagadnienia, a także wątki poboczne omówionych tematów lekcyjnych - opanował więc pełen zakres wiedzy i umiejętności przewidzianych na III etapie edukacyjnym. Logicznie kojarzy fakty. Formułuje własne opinie i wnioski oraz potrafi przekonywająco uzasadnić swoje zdanie. Posługuje się bogatym i poprawnym językiem, słowa artykułuje w sposób płynny i wyraźny. Troszczy się o styl wystąpienia. Aktywnie współpracuje z grupą, zachęca innych do aktywności i dba o dobrą jakość efektów pracy grupy. Wykazuje inicjatywę, nie będąc zachęcanym przez nauczyciela. Bierze aktywny udział w życiu klasy. W pracach pisemnych i odpowiedziach ustnych osiąga przynajmniej 89% punktów możliwych do zdobycia.
Stopień celujący (6)
Uczeń wykazuje się wiedzą i umiejętnościami na stopień bardzo dobry, ale ponadto dysponuje wiedzą wykraczającą poza materiał obowiązkowy. Osiąga sukcesy w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Bierze czynny udział w życiu szkoły, wykazuje się aktywną i prospołeczną postawą, np. pomaga słabszym uczniom w nauce. W pracach pisemnych i odpowiedziach ustnych osiąga przynajmniej 89% punktów możliwych do zdobycia i wykonuje dodatkowe zadanie na ocenę celującą.
SPOSÓB USTALANIA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ
Przy ustalaniu oceny śródrocznej i rocznej nauczyciel korzysta ze średniej ważonej:
- prace klasowe – waga 3
- sprawdziany – waga 3
- odpowiedzi ustne – waga 2
- kartkówki, wejściówki – waga 2
- aktywność na zajęciach – waga 1
- aktywność pozalekcyjna – waga 1, waga 2, waga 3
- prezentacje – waga 1
- prace domowe – waga 1, waga 2
- ćwiczenia – waga 1
- praca w grupach – waga 1
- projekt edukacyjny – waga 3
Ocenę celującą może otrzymać uczeń, który rozwija swoje zainteresowania, jego wiadomości i umiejętności wykraczają poza obowiązujący program nauczania, umie prezentować własne poglądy, efekty pracy, chętnie podejmuje dodatkowe zadania, jest laureatem konkursu przedmiotowego.
DOSTOSOWANIE PRZEDMIOTOWEGO SYSTEMU OCENIANIA Z HISTORII DO MOŻLIWOŚCI UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI WYMAGANIAMI EDUKACYJNYMI
- Uczniowie posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się oraz uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego są oceniani z uwzględnieniem zaleceń poradni.
- Nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia posiadających opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się (inne prace pisemne, zestaw zagadnień do opanowania dostarczony uczniowi przez nauczyciela na lekcji powtórzeniowej).
- W stosunku do uczniów posiadających dysfunkcję zastosowane zostaną zasady wzmacniania poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa, motywowania do pracy i doceniania małych sukcesów.
INFORMACJA ZWROTNA
Nauczyciel – Uczeń
- Nauczyciel informuje ucznia o wymaganiach i kryteriach oceniania.
- Uczeń jest na bieżąco informowany o wynikach swojej pracy.
- Uczeń w czasie poprawy pracy klasowej wypełniając tabelkę „umiem / nie umiem” zdobywa informację o opanowanych przez siebie lub nie wiadomościach i umiejętnościach za danego działu.
- Nauczyciel motywuje do dalszej pracy.
- CELE SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA: